735 533 837

Ustroń – co warto zwiedzić?

Nasz obiekt stanowi świetną bazę wypadową dla miłośników różnego rodzaju aktywności fizycznej i nie tylko. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji miejsc, które można odwiedzić podczas pobytu w Ustroniu.

1. Polsko - Czeska Ścieżka Rycerska na Czantorię

Jest to trasa, która rozpoczyna się w Ustroniu Polanie, przy dolnej stacji kolejki linowej. Na szczyt liczący 995 m n.p.m można wjechać krzesełkami lub udać się pieszo.

Kolej linowa na Czantorię powstała w latach 60-tych. W 2006 roku została odnowiona i obecnie turyści mogą wjechać na górę na wygodnych 4-osobowych krzesełkach. W trakcie podróży na szczytową stację możemy cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami.

Na terenie miasta Ustronia szczyt Czantorii można osiągnąć trzema pieszymi szlakami turystycznymi PTTK:

– z Ustronia Polany czerwonym,

– z Ustronia Zdroju niebieskim,

– z Małej Czantorii czarnym.

SZLAK CZERWONY

Czerwony szlak prowadzi z Ustronia Polany najkrótszą drogą na szczyt. Jest fragmentem głównego szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego, który zaczyna się w Ustroniu Zdroju, a kończy w Wołosatem w Bieszczadach. Po drodze możemy napawać się widokami przyrody i szczytów gór.

Długość odcinka to ok. 3100 m, suma przewyższeń 610 m, czas na pokonanie w górę to ok. 1 godz. 45 min., a w dół 1 godz. 15 min.

SZLAK NIEBIESKI

Niebieski szlak rozpoczyna się w pobliżu przystanku kolejowego Ustroń Zdrój. Prowadzi początkowo bulwarem wzdłuż rzeki Wisły w kierunku południowym. W rejonie dzielnicy Brzegi skręca w kierunku zachodnim i uliczkami dzielnicy Poniwiec wyprowadza pod górę Kończyn będącą częścią masywu Czantorii. Opuszcza drogę asfaltową i drogą leśną wspina się stromo północnymi stokami Czantorii.

W podszczytowym fragmencie szlak prowadzi przez rezerwat przyrody „Czantoria”. Na główny grzbiet graniczny szlak wyprowadza w pobliżu znajdujących się tu punktów gastronomicznych zlokalizowanych na podszczytowej polanie po stronie polskiej jak i czeskiej. Stąd już ok. 600 m łagodnie wznoszącą się drogą graniczną na szczyt Czantorii.

Długość szlaku ok. 7000 m, suma przewyższeń 770 m, czas na pokonanie w górę to ok. 2 godz. 40 min., a w dół 1 godz. 50 min.

SZLAK CZARNY

Czarny szlak turystyczny prowadzi na szczyt Wielkiej Czantorii z Goleszowa. W granicach administracyjnych Ustronia przebiega na odcinku od zachodnich podnóży Małej Czantorii i prowadzi głównym grzbietem granicznym w kierunku południowym. Wcześniej na szlaku znajduje się szereg atrakcji przyrodniczych i historycznych.

Długość szlaku ok. 13 km (w tym w granicach administracyjnych Ustronia ok. 3500 m), suma przewyższeń ok. 1100 m (w granicach Ustronia 460 m), czas na pokonanie w górę to ok. 4 godz. 30 min, a w dół 3 godz. 30 min.

SZLAK RYCERSKI

Ścieżka o długości 10,5 km prowadząca grzebieniem Czantorii. Jej trasa obejmuje 7 przystanków z tablicami informującymi o historii Beskidów, lokalnej przyrodzie i o legendzie o rycerzach śpiących we wnętrzu góry.

Pierwszy w Beskidach szlak rycerski zaczyna się przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Czantorię. Właściwa trasa ma jednak początek na Polanie Stokłosica, gdzie wyciąg kończy swój bieg. Następnie ścieżka rycerska biegnie wspólnie ze szlakiem turystycznym na Wielką Czantorię. Na szczycie odbija w kierunku czeskiego schroniska, by następnie przez polanę Bąkula oraz Bielendę zejść w dolinę Poniwca i wrócić pod dolną stację kolejki.

Jak przystało na nietypową ścieżkę jej oznakowanie jest iście rycerskie. Turyści przemierzający szlak muszą wypatrywać na drzewach prostokątnych znaków, gdzie na białym tle są elementy hełmu, chorągwi oraz tarczy.


2. Leśny Park Niespodzianek czyli.... coś więcej niż tylko park.

Niezwykłą atrakcją zwłaszcza dla małych odkrywców jest z pewnością Leśny Park Niespodzianek zlokalizowany przy ulicy .

Jest to swego rodzaju park zoologiczny, w którym przebywamy z oswojonymi zwierzętami w ich naturalnym środowisku. Można je karmić specjalną karmą kupowaną przy wejściu.

Po parku swobodnie poruszają się między innymi muflony, daniele, żubry, jelenie, wszędobylskie sarenki, alpaki, jenoty, dziki czy żbiki.

Ciekawym punktem Parku jest Stacja Ptaków Drapieżnych i Sokolarnia w której o wyznaczonych porach pracownicy prezentują umiejętności swoich podopiecznych w locie. Warto się na taki pokaz wybrać – wrażenie jest niesamowite gdy ogromny drapieżny orzeł czy sokół przelatuje nad naszą glową :)

Tym co dla najmłodszych odwiedzających może stanowić ciekawą atrakcję, oprócz karmienia zwierząt, jest alejka przy której umieszczone są domki z postaciami z 11 popularnych bajek m.in. Kot w Butach, Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja czy Bolek i Lolek. Wciskając guzik kolorowe postacie zaczynają się poruszać , a z głosnika słyszymy opowiadaną bajkę.

Jest to takie miejsce, do którego z pewnością można wracać nieraz, gdyż za każdym razem odkryje się coś nowego :)

Zobacz jak wygląda mapa parku


3. Staw kajakowy

Usytuowany w centrum miasteczka, czynny jest w sezonie letnim. Można tu popływać kajakiem jedno bądź dwuosobowym, łódką lub rowerem wodnym.

Lubisz wypoczynek nad wodą? Jeśli tak, to będzie to doskonałe miejsce dla Ciebie. Można tu popływać kajakami i łódeczkami. Co ciekawe, sam staw jest obiektem zabytkowym.


4. Park Linowy Równica

Park linowy to propozycja dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Jest to wysokościowy tor przeszkód, ulokowany pośród drzew. Będzie to świetny sposób na rozrywkę dla dzieci i nie tylko. Park linowy w Ustroniu podzielono na kilka tras o różnym stopniu trudności, dzięki temu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dużo emocji wzbudzi bez wątpienia przejście trasy w drzewach, ale także podziwianie lasu z nowej perspektywy.

 

5. Kolekcja Motocykli zabytkowych w Muzeum Motocykli „Rdzawe Diamenty”

Jest to punkt obowiązkowy na mapie Ustronia dla fanów motoryzacji! Muzeum gromadzi pokaźną kolekcję około 100 motocykli, niektóre z nich mają ponad 100 lat!


6. Ustrońska Ciuchcia

Korzystanie z kolejki turystycznej to bardzo atrakcyjny sposób na wakacyjne zwiedzanie popularnych miejsc, bez używania samochodu.

Proponowane są trzy różne warianty:

  • TRASA U1 - Ustroń
    USTROŃ ul. NADRZECZNA /obok Karczmy Góralskiej/ – POLANA – JASZOWIEC - ZAWODZIE – USTROŃ ul. NADRZECZNA /obok Karczmy Góralskiej/
    Czas trwania wycieczki ok 50 min
  • TRASA U2 - Ustroń
    USTROŃ ul. NADRZECZNA /obok Karczmy Góralskiej/ – POLANA – JASZOWIEC – RÓWNICA /czas wolny ok. 1 godz./ - ZAWODZIE – USTROŃ ul. NADRZECZNA /obok Karczmy Góralskiej/
    Czas trwania wycieczki: ok. 2 godziny
  • TRASA U3 - Ustroń
    USTROŃ ul. NADRZECZNA /obok Karczmy Góralskiej/ – POLANA – WISŁA RYNEK – WISŁA MALINKA /Skocznia im A. Małysza/ - WISŁA CZARNE /Zapora/– WISŁA CZARNE /Zameczek Prezydencki/ - USTROŃ ul. NADRZECZNA /obok Karczmy Góralskiej/
    Czas trwania wycieczki: ok. 3,5 godziny.


7. Park Ruchomych Dinozaurów i Owadów

Jeśli chcecie poznać prehistoryczne gady, które wymarły 65 milionów lat temu, wybierzcie się do parku. Jest tam ścieżka edukacyjna, przy której rozlokowane są naturalnej wielkości ruchome i wydające przerażające odgłosy gady. Każdy z gadów jest opisany i pobyt w parku jest lekcją prehistorii nie tylko dla dzieci. Można również odwiedzić King Size Park, w którym dowiecie się wiele na temat olbrzymich owadów. Jak zmęczycie się zwiedzaniem to alternatywą są również place zabaw dla najmłodszych oraz punkty gastronomiczne.


8. Kolej Linowa "Palenica"

Stacja Narciarska White Park Palenica w Ustroniu to doskonale przygotowane i oświetlone trasy o różnym stopniu trudności, na które można dojechać darmowym SKI-BUSem. Na kompleks Stacji Narciarskiej składają się dwie trasy zjazdowe – „Duża i Mała Palenica”.

Na „Dużej Palenicy” czeka na nas prawie 1 km. trasy zjazdowej o umiarkowanym stopniu trudności. Zawiezie nas tam kolej krzesełkowa.

„Mała Palenica” to szeroki, łagodny, idealny do nauki i doskonalenia techniki jazdy stok o długości 430 m. z wyciągiem orczykowym. Znajduje się tam również przeznaczony dla najmłodszych użytkowników stoku mały, DARMOWY wyciąg oraz Przedszkole Narciarskie, w którym rodzice mogą zostawić swoje pociechy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Bardziej zaawansowani narciarze oraz snowboardziści mogą trenować w świetnie przygotowanym snowparku na „Dużej Palenicy”.

Na terenie stacji działa szkoła narciarsko-snowboardowa. Niezależnie od stopnia zaawansowania każdy może skorzystać tam ze szkoleń z zakresu nauki i doskonalenia jazdy na nartach i snowboardzie. W razie potrzeby dostępna jest tam także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Głodni i zmarznięci turyści z pewnością znajdą coś dla siebie w obiektach gastronomicznych zlokalizowanych bezpośrednio przy stokach „Małej i Dużej Palenicy”. Do dyspozycji gości są dwa darmowe parkingi pod dolnymi stacjami wyciągów.